wp-statistics - en to fr translation catalogue (195 entries)

en: Statistical reporting
fr: Rapports statistiques

en: Statistics
fr: Statistiques

en: Show site stats in sidebar
fr: Afficher les stats du site dans la barre latérale

en: User Online
fr: Utilisateurs en ligne

en: Today Visit
fr: Visites d'aujourd'hui

en: Today Visitor
fr: Visiteurs d'aujourd'hui

en: Yesterday Visit
fr: Visites d'hier

en: Yesterday Visitor
fr: Visiteurs d'hier

en: Week Visit
fr: Visites de la semaine

en: Month Visit
fr: Visites du mois

en: Years Visit
fr: Visites de l'année

en: Total Visit
fr: Totale des visites

en: Total Visitor
fr: Visiteurs totale

en: Search Engine reffered
fr: Référencement des moteurs de recherche

en: Total Posts
fr:  Nombre d'articles

en: Total Pages
fr:  Nombre de pages

en: Total Comments
fr: Nombre de commentaires

en: Total Spams
fr: Nombre de spams

en: Total Users
fr: Nombre d'utilisateurs

en: Average Posts
fr: Moyenne des articles

en: Average Comments
fr: Moyenne des commentaires

en: Average Users
fr: Moyenne des utilisateurs

en: Last Post Date
fr: Date du dernier article

en: Complete statistics for your blog.
fr: Statistique complète pour votre blog.

en: Overview
fr: Vue d'ensemble

en: Browsers
fr: Navigateur

en: Countries
fr: Pays

en: Hits
fr: Clics

en: Exclusions
fr: Exclure

en: Referers
fr: Sites réferents

en: Searches
fr: Moteurs de recherche

en: Search Words
fr: Mots de recherche

en: Visitors
fr: Visiteurs

en: Optimization
fr: Optimisation

en: Settings
fr: Paramètres

en: Today visitor
fr: Visiteurs d'aujourd'hui

en: Today visit
fr: Visites d'aujourd'hui

en: Yesterday visitor
fr: Visiteurs d'hier

en: Yesterday visit
fr: Visites d'hier

en: View Stats
fr: Voir les stats

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
fr: Vous n'avez pas les permissions suffisantes pour avoir accès à cette page.

en: Table plugin does not exist! Please disable and re-enable the plugin.
fr: Le plug-in de la table n'existe pas! Désactivez-le et réactivez-le.

en: GeoIP Database updated successfully!
fr: La base de données GeoIP a été mise à jour avec succès!

en: Browser Statistics
fr: Statistique Navigateur

en: Click to toggle
fr: Cliquez pour basculer

en: Browsers by Type
fr: Type de Navigateur

en: Browser share
fr: Pourcentage Navigateur

en: Platform
fr: Système Exploitation

en: Browsers by Platform
fr: Navigateurs par Système Exploitation

en: Platform share
fr: Pourcentage par Système Eploitation

en: Browser version share
fr: Pourcentage de navigateur par version

en: Hit Statistics
fr: Statistiques des clics

en: 10 Days
fr: 10 Jours

en: 20 Days
fr: 20 Jours

en: 30 Days
fr: 30 Jours

en: 2 Months
fr: 2 Mois

en: 3 Months
fr: 3 Mois

en: 6 Months
fr: 6 Mois

en: 9 Months
fr: 9 Mois

en: 1 Year
fr: 1 An

en: days
fr: jours

en: Hits Statistical Chart
fr: Graphique des statistiques des clics

en: Hits chart in the last
fr: Graphique des statistiques des clics depuis

en: Number of visits and visitors
fr: Nombre de visites et visiteurs

en: Visitor
fr: Visiteur

en: Visit
fr: Visite

en: Latest search words
fr: Derniers mots de recherche

en: From
fr: De

en: Recent Visitors
fr: Derniers visiteurs

en: All
fr: Tout

en: Search for
fr: Recherche

en: Summary Statistics
fr: Résumé des statistiques

en: Today
fr: Aujourd'hui

en: Yesterday
fr: Hier

en: Week
fr: Semaine

en: Month
fr: Mois

en: Year
fr: Année

en: Search Engine Referrals
fr: Référence des moteurs de recherche

en: Daily Total
fr: Total du jour

en: Current Time and Date
fr: Heure et date actuelle

en: (Adjustment)
fr: (Options)

en: Time: <code dir="ltr">%s</code>
fr: Heure: <code dir="ltr">%s</code>

en: More
fr: Voir plus

en: Graph of Browsers
fr: Graphique des navigateurs

en: Top referring sites
fr: Top sites référents

en: Reference
fr: Référence

en: Address
fr: Adresse

en: Top 10 Countries
fr: Top 10 des pays

en: Rank
fr: Rang

en: Flag
fr: Drapeau

en: Country
fr: Pays

en: Visitor Count
fr: Nombre de visiteurs

en: About plugin
fr: A propos du plugin

en: Plugin version: %s
fr: Plugin version : %s

en: Translations
fr: Traductions

en: Support
fr: Facebook

en: Weblog
fr: Blog

en: Please donate to WP Statistics. With your help WP Statistics will rule the world!
fr: Faites s'il vous plaît un don à Statistique WP. Avec votre aide WP Statistique gouvernera le monde!

en: Donate
fr: Donner

en: Hits chart in the last 20 days
fr: Statistiques  des clics depuis les 20 derniers jours

en: Search Engine Referrers Statistical Chart
fr: Graphique des passages des moteurs de recherche

en: Referrer search engine chart in the last 20 days
fr: Passages des moteurs de recherche depuis les 20 derniers jours

en: Number of referrer
fr: Total passage des moteurs de recherche

en: Today visitors on map
fr: Visiteurs d'aujourd'hui sur la map

en: Search Engine Referrers Statistics
fr: Statistique Passage moteur de recherche

en: Top Countries
fr: Principaux pays

en: Referring sites from
fr: Référence de sites de

en: Access denied!
fr: Accès refusé !

en: Please select a value over 30 days.
fr: Choisissez s'il vous plaît une valeur de plus de 30 jours.

en: Export
fr: Exporter

en: Purging
fr: Purger

en: Updates
fr: Mise à jours

en: Export from
fr: Exportation de

en: Please select.
fr: Sélectionnez une valeur

en: Select the table for the output file.
fr: Choisissez la table pour le fichier de sortie.

en: Export To
fr: Exportation depuis

en: Start Now!
fr: Commencez dès maintenant !

en: Are you sure?
fr: Etes-vous sûr ?

en: Data
fr: Données

en: Empty Table
fr: Tableau vide

en: All data table will be lost.
fr: Toute la table de données sera perdue.

en: Clear now!
fr: Effacer maintenant !

en: Purge records older than
fr: Supprimer les rapports plus vieux que

en: Purge now!
fr: Supprimer maintenant !

en: Delete now!
fr: Supprimer maintenant !

en: File Date
fr: Date du fichier

en: Database file does not exist.
fr: Le fichier de la base de données n'existe pas.

en: The file date of the GeoIP database.
fr: Date du fichier de la base de données GeoIP.

en: File Size
fr: Taille du fichier

en: The file size of the GeoIP database.
fr: Taille du fichier de la base de données GeoIP.

en: GeoIP Options
fr: Options GeoIP

en: Resources
fr: Ressources

en: Memory usage in PHP
fr: Utilisation de la mémoire PHP

en: Byte
fr: Octet

en: Number of rows in the <code>%sstatistics_useronline</code> table
fr: Nombre de rangées dans la table <code>%sstatistics_useronline</code>

en: Row
fr: Rangée

en: Number of rows
fr: Nombre de rangée

en: Number of rows in the <code>%sstatistics_visit</code> table
fr: Nombre de rangées dans la table <code>%sstatistics_visit</code>

en: Number of rows in the <code>%sstatistics_visitor</code> table
fr: Nombre de rangées dans la table<code>%sstatistics_visitor</code>

en: The WP Statistics version you are running.
fr: La version de Statistique WP fonctionne

en: cURL not installed
fr: cURL n'est pas installé

en: Installed
fr: Installer

en: Not installed
fr: Pas installer

en: Name
fr: Nom

en: Items
fr: Eléments

en: Select type of search engine
fr: Sélectionnez le moteur de recherche

en: General Settings
fr: Paramètres

en: Access/Exclusions
fr: Autoriser/Exclure

en: Enable
fr: Activer

en: Exclude
fr: Exclure

en: Robot List
fr: Liste des Robots

en: Reset to Default
fr: Remettre à zero

en: Add 10.0.0.0
fr: Ajouter 10.0.0.0

en: Add 172.16.0.0
fr: Ajouter 172.16.0.0

en: Add 192.168.0.0
fr: Ajouter 192.168.0.0

en: Site URL Exclusions
fr: Exclure les URL

en: Excluded Login Page
fr: Exclure la page login

en: Excluded Admin Pages
fr: Exclure la page admnistrateur

en: Update
fr: Mise à jour

en: GeoIP settings
fr: Paramètres GeoIP

en: GeoIP collection
fr: Collection GeoIP

en: Active
fr: Actif

en: Update GeoIP Info
fr: Mise à jour des infos GeoIP

en: Download GeoIP Database
fr: Télécharger la base de données GeoIP

en: Save changes on this page to download the update.
fr: Enregistrer les modifications sur cette page pour télécharger la mise à jour.

en: Next update will be
fr: La prochaine mise à jour sera

en: Database Maintenance
fr: Maintenance base de donnée

en: Days
fr: Jour

en: General
fr: Paramètres

en: Enable or disable this feature
fr: Activer ou désactiver cette fonction

en: Visits
fr: Visites

en: Only enabled for debugging
fr: Seulement permis pour débogage

en: Check for online users every
fr: Vérifier les utilisateurs en ligne toute les

en: Show stats in menu bar
fr: Voir les statistique dans la barre de menus

en: No
fr: Non

en: Yes
fr: Oui

en: Show stats in admin menu bar
fr: Voir les statistique dans la barre de menus administrateur

en: Coefficient per visitor
fr: Coefficient par visiteur

en: Charts
fr: Type Diagramme

en: Chart type
fr: Type Diagramme

en: Line
fr: Ligne

en: Area
fr: Zone

en: Column
fr: Colonne

en: Bar
fr: Barre

en: Include totals
fr: Inclure le total

en: Disable map
fr: Désactiver la map

en: Alternate map location
fr: Remplissez Lieu

en: Time send
fr: Temps d'envoi

en: Hourly
fr: Une fois par heure

en: Twice daily
fr: Deux fois par jour

en: daily
fr: Quotidien

en: Send Statistical reporting to
fr: Envoyez le rapport de statistique à

en: Send Content Report
fr: Envoyer un rapport contenu

en: Enter the contents of the reports received.
fr: Entrez le contenu des rapports reçus.

en: Input data:
fr: Données d'entrée :
